Ronilačka iskustva spašavaju astronaute od dekompresijske bolesti

123

Istraživački tim Hiperbaričkog centra sa sveučilišta Duke iz SAD-a dobio je nagradu svemirskog centra Johnson koju dodjeljuje NASA.

Nagrađeni su Dr. Neal W. Pollock, Dr. Richard Vann, Mike Natoli i Dr. Richard Moon i to zbog toga što su razvili sustav vježbe koji sprečava pojavu dekompresijske bolesti kod – astronauta! Iako dekompresijsku bolest nećete automatski povezati s izlaskom u zrakoprazni prostor, lako je shvatiti sličnost s ronjenjem. Svemirsko odijelo zapravo je prilagođeni rebreather, a razlika u pritisku okoline na svemirskoj stanici i zrakopraznom prostoru izvan nje, odnosno u odijelu koje je djelomično pod pritiskom podsjeća na elemente poznate kod urona. Svemirsko odijelo ima kacigu, koja zbog niže gustoće plina za disanje ne stvara probleme korisniku kakve bi stvarala kaciga povezana na rebreather pod morem (zato se i ne koriste kacige pri ronjenju s rebreatherom).

“Kada astronaut izađe iz svemirske stanice s pritiska od jedan bar pređe u svemirsko odijelo u kojem je tlak 0,29 bara, to je jednako kao da ste se iz svoje sobe u jednoj sekundi popnete iz svoje sobe na 300 metara iznad vrha Mt. Everesta” rekao je Pollock. Posljedica toga je da izlazak u šetnju svemirom može dovesti do dekompresijske bolesti ako nema odgovarajuće prevencije i vježbe.

“Iako astronaut ne roni, on u tkivu ima dušika koji je u ekvilibriju s vanjskim pritiskom. Kada tlak padne, dušik se u krvi iz otopine pretvara u balončiće, a astronaut osjeća simptome dekompresijske bolesti, baš poput ronioca. Morali smo im nakon povratka davati čisti kisik kako bi “očistili” dušik iz organizma, što je stari trik koji su koristile posade bombardera tijekom Drugog svjetskog rata. Standardni protokol bio je disati kisik četiri sata prije dekompresije kako bi se smanjio udio dušika u krvi. Ovaj je protokol u svemiru problematičan jer su zalihe kisika pod pritiskom ograničene. Zbog toga je tim potražio način na koji će umanjiti udio dušika u organizmu prije izlaska u svemir. Odgovor su našli u udisanju čistog kisika u kombinaciji s fizičkom vježbom. Vježbe se provode prije izlaska, ali i nakon povratka na svemirski brod. No, i tada se mora paziti, jer previše vježbanja može na koncu biti i štetno. Na koncu su razvili protokol koji je NASA odobrila, a koji im je na koncu donio i nagradu.