Treće Europsko prvenstvo u ronjenju na dah

157

Završeno je treće Europsko prvenstvo u ronjenju na dah koje se održalo u Turskoj po pravilima federacije CMAS.

Od 29. listopada do 03. studenog hrvatske boje u Antalyji branili su Goran Čolak, Veljano Zanki, Božidar Petani, Karla Fabrio Čubrić, Lidija Lijić Vulić i Katarina Turčinović, a sve pod vodstvom trenera reprezentacije dr. sc. Ivana Drviša.
Natjecanja su se odvijala u tri discipline: jump blue (dinamika s perajama na dubini od 10 metara), statika (zadržavanje daha u mirovanju) i dinamika (ronjenje u daljinu).
U disciplini jump blue u finale su se kvalificirali svi hrvatski natjecatelji i natjecateljice (osim Katarine Turčinović koja se ne natječe u ovoj disciplini). Lidija Lijić Vulić osvojila je srebrnu medalju u ženskoj konkurenciji sa 156 preronjenih metara (samo dva metra manje od svjetskoga rekorda koji je ostvarila talijanska natjecateljica koja je osvojila zlatnu medalju), dok je Karla Fabrio Čubrić osvojila brončanu medalju sa 155 preronjenih metara. U jakoj muškoj konkurenciji, u kojoj su čak tri natjecatelja rušila svjetski rekord, Veljano Zanki osvojio je peto mjesto, Goran Čolak šesto, dok Božidaru Petaniju, koji je napravio uron dovoljan za rušenje svjetskoga rekorda, zbog nesvjestice prilikom izrona rezultat nije priznat, a prema pravilima ronilačkih natjecanja izgubio je i pravo natjecanja u ostalim disciplinama (statika i dinamika) koje su uslijedile narednih dana natjecanja.
U disciplini statika Katarina Turčinović zauzela je četvrto, Karla Fabrio Čubrić peto, Lidija Lijić Vulić šesto mjesto, a u muškoj konkurenciji Veljano Zanki šesto mjesto. U ovoj disciplini zlatnu medalju u muškoj konkurenciji osvojio je Branko Petrović iz Srbije s vremenom od 10 minuta i pet sekundi.
U finale najatraktivnije discipline – dinamika (ronjenje u daljinu) plasiralo se čak troje hrvatskih natjecatelja, Goran Čolak, Katarina Turčinović i Karla Fabrio Čubrić. U ženskoj konkurenciji čak tri natjecateljice postigle su isti rezultat s preronjenih 200 metara, koji je značio drugo mjesto. Tako su Katarina Turčinović i Karla Fabrio Čubrić podijelile drugo mjesto, odnosno srebrnu medalju, s ruskom natjecateljicom. Prvo mjesto s oborenim svjetskim rekordom osvojila je talijanska natjecateljica.
Naš jedini natjecatelj u finalu ove discipline u muškoj konkurenciji, aktualni svjetski rekorder Goran Čolak, morao je odustati zbog bolesti i visoke temperature.