Ronilačko odijelo za ekstremne dubine

361

Tehnologija svakodnevno pomiče granice ljudskoga djelovanja i življenja, a jedan od najočitijih primjera toga jest ronjenje. 

Prije samo stotinjak godina nezamislivo je bilo i pomisliti da će ronjenje na nekoliko desetina metara dubine postati uobičajena i normalna aktivnost za milijune ljudi. Kao i uvijek, čovjek se nije zadržao na tome, već stalno teži novim izazovima. Jedan od tih mogućih koraka naprijed je novo odijelo odnosno atmosferski ronilački sistem nazvan Exosuit. 

Radi se o sustavu za dubinsko ronjenje koje je ideja doktora Phila Nuyttena i kanadske tvrtke Nutco Research, inače proizvođača podvodnog vozila Orcasub. Exosuit drži korisnika pod tlakom koji vlada na površini te time eliminira fiziološke probleme povezane s dubinskim ronjenjem. Da se ne radi o kulama u zraku pokazuje i činjenica da je narudžbu za odijela već napravila američka kompanija JF White, jedna od vodećih u domeni zahtjevnih podvodnih radova. 

Odijelo sadrži i tehnologiju koja omogućuje korisniku da se kreće na što je više moguće prirodan način i tako obavlja zadatke. Jedan od onih koji su isprobali ovo odijelo jest i Michael Lombardi, osnivač neprofitne organizacije iz američke savezne države Rhode Island, Ocean Opportunity. Odijelo će njemu i njegovoj ekipi služiti za istraživanja na otvorenom moru odnosno oceanima. “Jako sam uzbuđen zbog toga što će nam Exosuit omogućiti potpuno novu viziju neistraženih oceanskih prostora. Time se ostvaraju neslućene prilike za podvodne znanstvenike”, kaže Lombardi. Njihova ideja je da na dubinama i do 300 metara po prvi put ljudskim okom, a ne lećom kamere, promatraju izbliza podmorski život. 
Zanima li vas kako će se razvijati cijela priča Lombardijev blog možete pratiti na ovdje

+ posts