U današnjem ronjenju ronilačka računala postala su ključni alati koji pružaju informacije u stvarnom vremenu o dubini, granicama bez dekompresije (NDL), brzinama izrona i još mnogo toga.

Mnogi se ronioci oslanjaju isključivo na svoja računala bez razumijevanja temeljnih načela planiranja ronjenja i teorije dekompresije. Kao rezultat toga nedostaje im temeljno znanje koje pružaju tablice za ronjenje i potencijalno se izlažu nepotrebnom riziku.

Uloga ronilačkih tablica u obrazovanju ronilaca

Tradicionalno, ronilačka obuka naglašavala je tablice ronjenja učeći polaznike kako izračunati svoje NDL-ove, planirati ponavljana ronjenja i razumjeti apsorpciju dušika na različitim dubinama. To znanje bilo je ključno za samodostatnost i omogućavalo je roniocima sigurno planiranje i izvođenje ronjenja.

Danas su se mnoge agencije za obuku ronilaca odmaknule od podučavanja ronilačkih tablica pa umjesto njih promoviraju ronilačka računala kao primarni alat za upravljanje sigurnošću u ronjenja. Dok ronilačka računala nude neusporedivu pogodnost i prilagodljivost, ona sama po sebi ne podučavaju ronioce zašto postoje određena ograničenja ili kako donijeti ispravne odluke ako računalo zakaže.

Opasnost od “slijepog” slijeđenja voditelja ronjenja

Zabrinjavajući trend u modernoj obuci ronjenja je sve veće oslanjanje na ronilačke profesionalce i voditelje ronjenja koji diktiraju profile ronjenja. Mnogi novi ronioci ulaze u vodu vjerujući da će ih voditelj ronjenja sigurno voditi. Međutim, voditelji ronjenja, iako imaju iskustva, često su motivirani pružiti uzbudljivo iskustvo ronjenja, ponekad po cijenu prekoračenja osobnih granica ronioca.

Ronioci koji ne razumiju svoje NDL ili rizike njihovog prekoračenja izloženi su većem riziku od dekompresijske bolesti ili nekih drugih opasnih opasnih situacija. Ronilačko računalo može pomoći u praćenju njihovih ograničenja, ali ako ronilac ne razumije zašto ta ograničenja postoje, manje je vjerojatno da će ih ispravno poštovati.

Ronilačka računala: neophodna, ali ne i savršena

Nema sumnje da su ronilačka računala revolucionirala sigurnost ronjenja. Njihova sposobnost praćenja profila ronjenja na više razina, prilagođavanja brzina izrona i pružanja informacija o dekompresiji u stvarnom vremenu čini ih nezamjenjivima. Međutim, oni nisu savršeni. Baterije se prazne, algoritmi se razlikuju od modela do modela, a znamo i da tehnologija ne može zamijeniti zdravu prosudbu.

Zapamtite, ronilačka računala rade na temelju algoritama; oni ne uzimaju u obzir fiziologiju ili zdravstveno stanje ronioca. Ronilac obučen samo za oslanjanje na računalo mogao bi se uspaničariti ako mu se uređaj pokvari usred ronjenja jer ne zna što dalje učiniti. Međutim, ronilac koji razumije tablice ronjenja i principe dekompresije i dalje može planirati siguran izron ili slijediti unaprijed planirane nepredviđene situacije bez potrebe da izroni u stanju nesigurnosti.

Stvarnost dekompresijske bolesti

Jedna kritična činjenica koju svi ronioci moraju priznati je da se dekompresijska bolest i dalje može pojaviti čak i kad se slijede tablice ili preporuke ronilačkog računala i ostaje unutar propisanih granica. Čimbenici poput dehidracije, umora, ledene vode i individualnih fizioloških razlika mogu pridonijeti povećanom riziku od dekompresijske bolesti, čak i kada se čini da je ronilac sve učinio ispravno.

Međutim, ronioci koji dobro razumiju ronilačke tablice i ronilačka računala značajno smanjuju svoj rizik. Poznavanje osnova omogućuje roniocima donošenje konzervativnijih odluka, prepoznavanje ranih znakova upozorenja potencijalnog dekompresijskog stresa i primjenu odgovarajućih tehnika izrona. Iako nijedno ronjenje nije 100% bez rizika, znanje i pravilno planiranje najbolja su obrana od dekompresijske bolesti

Svaki ronilac mora prihvatiti rizike uključene u ronjenje. Iako je moderna oprema smanjila mnoge od ovih rizika, oni nikada nisu eliminirani. Dekompresijska bolest, iako je rijetka, stvarna je i ozbiljna posljedica nepravilnog planiranja ili izvršenja ronjenja. Ronioci koji razumiju kako funkcionira nakupljanje dušika u tijelu, kako koristiti tablice za planiranje svojih ronjenja i kako poštivati ​vlastita ograničenja imaju daleko manju vjerojatnost da će doživjeti dekompresijsku bolest. Naravno, voditelji ronjenja ne smiju planirati ronjenja ili voditi ronioce izvan granica njihovih certifikacijskih ograničenja, čak i ako neki ronilac tvrdi da ima veliko iskustvo.

scuba
+ posts