Prvo svjetsko istraživanje o utjecaju ronjenja na osobe s ozljedom kralježnične moždine

126

Podmorje Kostrene proteklog se vikenda pretvorilo u pravi mali istraživački laboratorij u kojem je posebna skupina ronilaca iz Hrvatske, Slovenije i Srbije sudjelovala u specifičnom ronilačkom istraživanju.

IAHD Adriatic (International Association for Handicapped Divers) u suradnji s Institutom za fiziologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani provodi istraživanje o utjecaja ronjenja s bocom na osobe s ozljedom kralježnične moždine. Tom se prigodom u Ronilačkom centru Kostrena 12. i 13. listopada okupilo 20 ronilaca iz Hrvatske i Slovenije, od čega deset kod kojih je kao posljedica ozljede kralježnične moždine nastalo stanje paraplegije i koji se kreću isključivo uz pomoć invalidskih kolica te deset ronilaca bez invaliditeta u svojstvu kontrolne grupe. Cilj istraživanja je utvrditi postoje li razlike u utjecaju ronjenja s bocom na njih i koje su to razlike. 

Ronioci koji su unatoč kretanju uz pomoć kolica uvijek u potrazi za novim izazovima i ovaj su put spremno zaronili u relativno hladno podmorje Kostrene u znanstvene svrhe. Uz stručno vodstvo prof. dr. Žareta Finderla i liječnice Urške Gajšek, u više različitih zarona, mjerio se profil zarona, puls, potrošnja zraka i temperatura morske vode, a nakon zarona EKG, ultrazvuk srca, krvni tlak i temperatura jezgre i periferije uz određivanje subjektivnog osjećaja hladnoće. 

Iako su subjektivno pozitivni utjecaji ronjenja svima poznati, ovo bi istraživanje moglo dati i mjerljive medicinske pokazatelje o utjecaju ronjenja na psiho-fizičko zdravlje osoba s invaliditetom.