Hrvatski reprezentativci na tronu

146

Finalom u “statici” (zadržavanje daha u mirovanju) završeno je bazensko svjetsko prvenstvo u ronjenju na dah po AIDA federaciji u Beogradu.

U do sada najjačoj konkurenciji najboljih ronilaca svijeta naši reprezentativci Lidija Lijić Vulić, Goran Čolak, Katarina Turčinović i Vanja Peleš postigli su izniman uspjeh osvojivši najveći broj odličja od svih zemalja u povijesti održavanja svjetskih prvenstava u ronjenju na dah (preko dvadeset godina). Hrvatskoj je pripalo šest medalja (tri zlatne, dvije srebrne i jedna brončana) te jedan impresivni svjetski rekord. Po uspješnosti na ovome svjetskom prvenstvu slijede Rusi s pet medalja (tri zlatne i dvije brončane), ali i tri svjetska rekorda u ženskoj konkurenciji.

Naš Goran Čolak ponovno je potvrdio da je najbolji ronilac na dah svijeta. Prekjučerašnjom pobjedom u “dinamici bez peraja” s 206 preronjenih metara, jučerašnjom pobjedom u “dinamici s perajama” s duljinom novoga svjetskog rekorda od 281 preronjeni metar i današnjom pobjedom u “statici” s 8 minuta i 59 sekundi Goran je obranio titulu aktualnoga svjetskog prvaka u STA i DYN iz 2011. godine, čemu je na ovomu prvenstvu pridodao i titulu prvaka u DNF, što znači da je sljedeće dvije godine svjetski prvak svih bazenskih disciplina. To do sada nije uspjelo niti jednomu roniocu na dah osim sada i Ruskinji Nataliji Molchanovoj. U opisu Goranove uspješnosti još treba reći da je na ovomu prvenstvu srušio sada stari, vlastiti svjetski rekord (273 metra) koji je postavio 2011. godine na prošlome svjetskom prvenstvu u Italiji (Lignano) za osam metara, a kojemu rezultatu se nitko drugi nije niti približio te da je on i aktualni svjetski rekorder i prvak u dinamici s perajama po CMAS federaciji (250 metara), kao i timski svjetski prvak od prošle 2012. godine kada je u Francuskoj (Nica) pobijedio s hrvatskim timom. Timsko svjetsko prvenstvo upriličuje se po AIDA-i isto svake druge godine, a kao rezultat boduje se zbroj rezultata troje natjecatelja koji rone u daljinu s perajama (DYN), zadržavaju dah u mirovanju (STA) i rone u dubinu s nepromijenjenom težinom (CWT).

U muškoj konkurenciji nemalo je sve iznenadio naš mladi debitant Vanja Peleš koji je u disciplini DNF preronio 200 metara i osvojio drugo mjesto (srebrnu medalju) ostavivši iza sebe nekoliko favorita, velikih svjetskih imena kao što su William Trubridge iz Novoga Zelanda, Aleksey Molchanov iz Rusije itd.

U ženskoj konkurenciji dominirala je najiskusnija natjecateljica, višestruka svjetska rekorderka Ruskinja Natalia Molchanova koja je poput Gorana pobijedila u sve tri natjecateljske discipline ujedno postavivši i nove svjetske rekorde.

Naša aktualna svjetska rekorderka u DYN po CMAS federaciji (216,9 metara) i europska viceprvakinja u DYN po CMAS-u, mlada Katarina Turčinović je u disciplini DNF preronila 175 metara, što je bilo za 12 metara više od svjetskoga rekorda. Međutim ni to nije bilo dovoljno za osvajanje zlatne medalje te je Katarina zauzela drugo mjesto i osvojila srebrnu medalju iza najiskusnije natjecateljice svijeta Natalije Molchanove. U disciplini DYN Katarina je preronila 212 metara što je bilo dovoljno za još jednu, ovaj put brončanu medalju.

Naša reprezentativka Lidija Lijić Vulić koja je aktualna europska viceprvakinja u disciplini “Jump Blue” po CMAS-u ostvarila je odlične rezultate na ovomu prvenstvu uhvativši “priključak” odmah do odličja zauzevši peto mjesto u disciplini DNF (152 metra) i četvrto mjesto u DYN (204 metra).