Plastična i estetska kirurgija više nisu nikakav bauk i sve je više ljudi koji su se podvrgli nekoj operaciji toga tipa, pogotovo žena.

Naravno, kod nježnijeg spola vrlo je popularna operacija povećanja grudi pa tako nije neobično da instruktori (ili instruktorice) ronjenja dobivaju upite poput “Hoće li moje grudi eksplodirati na ronjenju?” Odgovor je – neće, a evo i zašto.

Niti jedan medicinski priručnik vezan uz ronjenje ne navodi implantate u grudima kao kontraindikaciju za ronjenje. Već sama činjenica da nisu navedene govori da je sigurno ronjenje s implantatima, no valja napomenuti da bi svaki ronilac koji je bio na bilo kakvoj vrsti operacije prije nastavka te aktivnosti trebao potražiti savjet kod liječnika. Nakon operacije osoba se mora u potpunosti oporaviti prije ronjenja. Preporučeno vrijeme oporavka nakon operacije ugradnje silikonskih umetaka varira od doktora do doktora. Neki će vam preporučiti da čekate šest mjeseci, a neki tek nekoliko tjedana. To djelomično ovisi i o vrsti zahvata kojim su grudi povećavane, ali obavezno se treba savjetovati s kirurgom koji je vršio operaciju.

Ako ste zabrinuti zbog tlaka vode, ni za to nema razloga. Uši, sinusi, maska i pluća ronioca ispunjena su zrakom koji se komprimira kako se uranja te se stoga u tim “zračnim komorama” mora izjednačavati tlak. No ostatak tijela je uglavnom prepun krvi, stanične i međustanične tekućine koje pak uglavnom sačinjava voda (fluid), što je nekomprimirajući tijekom ronjenja. Stoga, u rukama, nogama i drugim dijelovima tijela ronilac ne osjeća pritisak na bilo kojim dubinama. Slično je i sa silikonskim umetcima u grudima koji su uglavnom sačinjeni od silikonskog gela i određenih vrsta soli, a oni su pak vrlo slične (ili veće) gustoće kao morska voda tako da se i ponašaju kao morska voda te se ne komprimiraju na dubinama.

Zabrinutost zbog eventualne povećane opasnosti od dekompresijske bolesti također ne stoji. Umetci u grudima ne mogu ni na koji način povećati mogućnost dekompresijske bolesti kod rekreativnih ronilaca jer apsorbiraju tek jako male količine dušika. Tako male količine jednostavno će se osloboditi prilikom izranjanja bez ikakve opasnosti po vlasnicu implantata.

Isto tako, nove grudi neće smetati plovnosti niti će zbog njih “vlasnica implantata” ostati plutati na površini. Ipak, moguća je lagana promjena u plovnosti ako su u grudima silikonski umetci jer su oni gušći od vode, što može povećati negativnu plovnost! Zato se prilikom prvih urona nakon ugradnje silikonskih implantata treba izvagati i napraviti potrebne izmjene kod određivanja količine utega za ronjenje.

scuba
+ posts