Istraživači Unseen Expeditions snimili su prvi živi primjerak indonezijskog celakanta (Latimeria menadoensis) u indonezijskom arhipelagu Maluku.
Radi se o vrsti poznatoj kao “riba dinosaur” za koju se dugo smatralo da je izumrla prije više od 70 milijuna godina. Celakanti su dugo smatrani “živim fosilima”, a fosili ove skupine riba datiraju unatrag više od 400 milijuna godina, davno prije dinosaura. Inače se smatralo da su izumrli sve do 1938. godine kada je kod obale Južne Afrike pronađen živi primjerak. Taj događaj proglašen je jednim od najvećih otkrića biologije 20. stoljeća.
Snimke koje je zabilježio ronilac i istraživač Alexis Chappuis predstavljaju povijesni trenutak jer se prvi put uspjelo dokumentirati živi primjerak indonezijskog celakanta u prirodnom okruženju. Inače, ronioci koji su sudjelovali u ovoj ekspediciji koristili su rebreathere te su ronila na dubinama većim od 120 metara, a samo opažanje trajalo je svega nekoliko minuta, nakon čega su uslijedili sati dekompresije.
Ovo otkriće predstavlja značajan doprinos znanosti i očuvanju morskih ekosustava jer je riječ o prvom dokumentiranom susretu s indonezijskim celakantom (Latimeria menadoensis) u njegovom prirodnom staništu, a primjerak je snimljen na dubini od 145 metara ispod površine.
Iako su poznate samo dvije vrste živih celakanata, jedna iz zapadnog Indijskog oceana i druga iz Indonezije, obje su na crvenom popisu IUCN-a.