Mnoge prekrasne ronilačke lokacije nisu pokrivene signalom za mobitele i nemaju interneta, što je i jasno jer se nalaze daleko od civilizacije i plovnih ruta.
Neke od najboljih ronilačkih avantura događaju se daleko od civilizacije na ronilačkim mjestima izvan mreže gdje nestaju mobilni signali. Iako ta mjesta nude netaknute podvodne poglede i jedinstveni morski život, ona također zahtijevaju dodatno planiranje kako biste ostali sigurni i maksimalno iskoristili iskustvo. Naravno, nedostatak signala za mobitel i interneta ne bi trebala biti nekakva velika prepreka, ali u današnjem svijetu u kojem se gotovo svi oslanjamo na internet i mobitel to ipak može biti izazov pa čak i potencijalni problem. Stoga se treba pripremiti za ronjenje na takvim mjestima.
Temeljito se pripremite prije polaska
Priprema je prvi korak u sigurnosti prilikom odlaska na lokacije izvan mreže. Unaprijed istražite mjesto ronjenja obraćajući pažnju na informacije o podvodnim strujama, plimi i oseki i svim potencijalnim opasnostima. Obavijestite nekoga kome vjerujete o svom odredištu i očekivanom vremenu povratka. Spakirajte sigurnosnu opremu uključujući pribor za prvu pomoć, alate za hitne slučajeve i navigacijske uređaje. Kad imate ograničena sredstva komunikacije, priprema je ključ sigurnosti.
Odaberite prave komunikacijske alate
Održavanje veze predstavlja izazov bez mobilne mreže, ali je i dalje moguće s pravim alatima. Vodootporne značajke dvosmjernih radio uređaja omogućuju roniocima međusobnu komunikaciju i komunikaciju s timovima na površini u udaljenim područjima ili teškim uvjetima. Ova vrsta komunikacije pouzdan je način upravljanja hitnim slučajevima ili prilagodbe promjenama u okolini. Imati način održavanja kontakta jednostavan je, ali važan korak u poboljšanju sigurnosti kad ste na ronilačkim lokacijama izvan mreže.
Uspostavite sustav partnerstva
Nikada ne ronite sami na udaljenim lokacijama. Uvijek ronite s barem jednim pouzdanim partnerom i obavezno uspostavite jasne komunikacijske signale za korištenje pod vodom. Također je važno planirati različite scenarije, poput onoga što učiniti ako jedan ronilac izroni sam ili ima problema s opremom. Sustav partnerstva kod ronilaca znači da paze jedni na druge, što je posebno važno u izazovnim okruženjima.
Naučite protokole za hitne slučajeve
Prije polaska znajte što učiniti u hitnim slučajevima. Vježbajte važne vještine poput dijeljenja zraka, izvođenja kontroliranih izrona i rukovanja zapetljajima. Također je mudro nositi uređaje za signalizaciju u nuždi poput površinske plutače za označavanje (SMB) koja može upozoriti površinske posade ili brodove koji prolaze na vašu lokaciju. Vježbanje ovih protokola i nošenje pravih alata može povećati vaše samopouzdanje i poboljšati sigurnost svih tijekom ronjenja.
Vjerujte svojoj opremi i svojoj obuci
Ronjenje izvan mreže u konačnici se oslanja na dobro održavanu opremu. Prije ulaska u vodu provjerite je li vaša oprema u vrhunskom stanju i znate li je pravilno koristiti. To uključuje provjeru regulatora, uređaja za kontrolu plovnosti i boca. U slučaju kvara, vjerujte svojoj obuci i koristite svoju opremu u skladu s tim. Iskusni ronioci znaju da su pouzdana oprema i dobra obuka razlika između ugodnog ronjenja i rizične situacije.
Ronjenje na udaljenim lokacijama nudi osjećaj slobode i otkrića, ali također uključuje ozbiljne odgovornosti. Nošenjem pravih alata ronioci se mogu usredotočiti na avanturu bez žrtvovanja sigurnosti. Znanje kako ostati siguran na mjestima za ronjenje izvan mreže bez signala mobitela jedan je od mnogih koraka prema uspješnom ronjenju.