Roniocima se nerijetko dogodi da ih netko zamoli da pronađu neki izgubljeni predmet u moru, rijeci ili jezeru ili im čak i samima nešto ispadne dok rone.
Za pronalaženje izgubljenih predmeta koriste se tri uobičajena obrasca pretraživanja. Kružno pretraživanje ili metoda njihala koristi se kada znate gdje je predmet izgubljen (ispao). Za metodu kružnog pretraživanja pričvrstit ćete liniju (uže) na središnju točku na dnu (neki kamen ili slično, a možete čak i za konop za spuštanje, ako ga ima). Nakon toga treba postupno proširivati opseg kruga ronjenja oko te fiksne točke na temelju konfiguracije dna i vidljivosti. U područjima s različitim dubinama ovaj se obrazac može prilagoditi metodi njihala u kojoj ćete se zaustaviti, proširiti i okrenuti smjer na kraju svakog luka.
Prošireno kvadratno pretraživanje također koristi fiksni objekt u središtu. Koristit ćete kompas i okrete od 90 stupnjeva udesno ili ulijevo. Svaka stranica zamišljenog kvadrata po kojoj se krećete dok ronite trebala bi biti malo dulja od posljednje kako bi se postupno povećavala veličina kvadrata (poput spirale s ravnim stranicama). Možete nečim na dnu označiti svoj kvadrat s četiri strane svijeta (pomoću kompasa), a udaljenost možete procjenjivati brojeći zamahe perajama od polazne točke do točke okreta. Ovisno o vidljivosti, možete početi s dva zamaha perajama i postupno dodavati po dva za svaki okret. Ova metoda pokriva prilično velike udaljenosti, ali nije idealna u jakim strujama, dok je more valovima ili ako variraju dubine zbog konfiguracije terena.
“U” uzorak pretraživanja može se koristiti u strujama i pri varijabilnim dubinama bez obzira na vidljivost. Može biti nezgodno jer morate koristiti okrete od 90 stupnjeva i lijevo i desno, ali je vrlo učinkovito. Kada koristite “u” uzorak na različitim dubinama prvo počnite od najdublje točke i slijedite uzorke paralelno s dubinom koristeći to kao dodatni vodič za uzorak. Kada koristite kompas, centrirajte liniju za određivanje smjera kretanja i držite kompas ravno kako bi okvir mogao slobodno plutati. Idite polako. Ako u računalu imate digitalni kompas, naučite kako ga kalibrirati.
Prije zarona dogovorite se s ronilačkim partnerom koje će biti vaše uloge i razgovarajte o dodatnim komunikacijskim potrebama. Nosite tablicu s nacrtanim planom, smjerovima kretanja (označite strane svijeta i stupnjeve) i ciklusima zamaha perajama kako biste bili što precizniji. Prilikom odabira uzorka uzmite u obzir promjene dubine. Budite svjesni svog vremena, zalihe zraka u ronilačkoj boci, ograničenja ronjenja u bezdekompresijskom režimu i dubine tijekom pretraživanja. Uvijek planirajte vrijeme početka i završetka ronjenja i obavijestite nekoga na kopnu o svom planu.
Inače, gotovo sve ronilačke asocijacije u svojoj ponudi imaju tečaj koji pokriva navigacijske vještine, uključujući procjenu udaljenosti, prirodnu navigaciju i korištenje kompasa. Na tom tečaju ćete naučiti razne obrasce pretraživanja koji variraju ovisno o uvjetima ronjenja, konfiguraciji dna i veličini predmeta koji tražite. Naučit ćete definirati i označiti područje pretraživanja, koristiti vreću (balon) za podizanje teških predmeta, raditi kao tim, planirati pretraživanja i koristiti napredne tehnike navigacije.