Ronilački klub BUK

Ronilački klub “Buk” osnovali su aprila 1976. godine dvojica bivših mornara, ronilaca Jugoslovenske Ratne Mornarice i nekoliko entuzijasta tog sporta.

Prve godine rada obilježene su nabavkom opreme i popularizacijom ronilaštva. Kao pokretač organizovanog ronjenja u Bosni i Hercegovini, naš klub je postavio temelje i standarde ronilaštva na ovim prostorima. Stotine obučenih ronilaca, stažna ronjenja i mnogobrojne uspješno obavljene spasilačke akcije, pregršti medalja s takmičenja, svrstale su “Buk” u elitu ronilačkih klubova nekadašnje Jugoslavije. “Buk” je danas najveći i najugledniji ronilački klub u Bosni i Hercegovini. Rezultat je to dugogodišnjeg predanog rada stotina članova koji su prošli kroz naš klub. Zahvaljujući tome, Svjetska ronilačka federacije – C.M.A.S.  je 2003. godine donijela odluku da”Buk” dobije status njenog ovlaštenog ronilačkog centra – CDC BiH/O01, jedinog takvog u BiH. Obuka u rekreativnom ronjenju odvija se po standardima CMAS-a, čiji smo  jedini ovlašteni centar u BIH(CDC BIHO/01). Klub vrši obuku Nitrox i trimix ronilaca po IANTD standardima. U klubu postoji tim koji je obučen za zahtjevna trimix ronjenja, podvodna snimanja, vađenja potonulih objekata i predmeta, kao i pretrage terena za nestalim licima (utopljenicima). Već petu godinu organizujemo ekspediciju pod nazivom “Kraška vrela” u kojoj pored renomiranih GUE Cave ronilaca, učestvuje i naš tim ronilaca koji su prošli posebnu obuku za takva ronjenja (GUE Cave course) i tako istražujemo resurse pitke vode koji su od velikog značaja za cijelu regiju.

Lokacije na koje vodimo ronioce:

  • rijeke i jezera u BiH
  • vrela i pećine
  • Jadransko more

Posebni aranžmani: 

  • odlazak u ronilački kamp u Rosama (Crna Gora) u maju i septembru

Specifičnosti: 

Asocijacije po kojima imamo obučene instruktore/voditelje ronjenja: CMAS, IANTD

Kontakt osobe: Boris Trninić (predsjednik kluba)
Telefon: +387 51 203 400
E-mail: buk@blic.net
E-mail: rkbukbl@gmail.com
Web stranica: www.bukbl.org
Adresa: Jesenjinova 1, BANJA LUKA, BOSNA I HERCEGOVINA